Petr Fiala
16. 10. 2015,

Facebook Petra Fialy

předseda ODS

Počet výroků: 1

Podle informací přímo z místa tvoří zhruba 10 % uprchlíci ze Sýrie a především rodiny. Zbytek jsou převážně mladí muži z Iráku, Íránu, Pákistánu či Bangladéše.

Petr Fiala, předseda ODS, odjel letos v říjnu na maďarsko-chorvatskou hranici, aby se podíval, jak probíhá její uzavření. Cestu reportoval na svém Facebooku následujícími slovy: „Podle informací přímo z místa tvoří zhruba 10 % uprchlíci ze Sýrie a především rodiny. Zbytek jsou převážně mladí muži z Iráku, Íránu, Pákistánu či Bangladéše.“ Jím zveřejněná čísla neodpovídají národním ani mezinárodním statistikám. Rozhodli jsme se je proto ověřit, a pana předsedu požádat, aby nám odkryl jejich zdroj.

 

Dopis

03. 11. 2015

Vážený pane předsedo,

letos 16. října jste na svůj otevřený facebookový účet přidal následující statut: „Rozhodnutí maďarské vlády uzavřít hranice je pochopitelným krokem. Sám jsem se byl včera na maďarské hranici podívat na to, čemu musí čelit a jak dobře celou situaci zvládají. Rozhodný postup je v tuto chvíli jediným způsobem, jak s migrační vlnou bojovat a zamezit naprosto nezvladatelnému náporu uprchlíků. Jen přes hraniční přechod Zákány mezi Maďarskem a Chorvatskem přešlo za poslední měsíc přes 120 tisíc migrantů! Podle informací přímo z místa tvoří zhruba 10 % uprchlíci ze Sýrie a především rodiny. Zbytek jsou převážně mladí muži z Iráku, Íránu, Pákistánu či Bangladéše. Maďarsku nelze uzavření hranic vyčítat, chrání jen své vlastní občany a jejich bezpečnost. To je přece úkolem každého státu. Maďarsko ale chrání i Evropu, brání vnější schengenskou hranici a v tom si zaslouží naši podporu.“

Náš tým Faktus monitorující výroky politiků o menšinách, rasách, genderu a marginalizovaných skupinách, zaujala především zvýrazněná část. V ní operujete s čísly, která jsou pro nás zcela nová, především s nízkým počtem syrských uprchlíků.

Rozhodli jsme se proto oslovit mezinárodní organizace, dobrovolníky pomáhající na místě i evropské instituce, aby nám tato čísla pomohli ověřit. Momentálně máme odpovědi ze tří různých zdrojů a čekáme na zbývající. Ani jeden ze zdrojů se ale neshoduje s Vámi zjištěnými informacemi. Naopak je s nimi v rozporu.

Ve svém statutu uvádíte, že se jedná o data vypovídající o posledním měsíci, tedy o 16. září až 16. říjnu (přibližně). O tři dny dříve (13. října) zveřejnili svá čísla Lékaři bez hranic, podle kterých jsou uprchlíci přicházející do Evropy z 54 % Syřané. Jen o 5 dnů později (24. října) zveřejnila oficiální data na svém oficiálním twitterovém účtu chorvatská vláda. Z uprchlíků, kteří k tomuto datu prošli chorvatským územím, se podle jejich čísel jednalo z 52 % o Syřany. Ženy pak tvořily přibližně 21,2 % ze všech uprchlíků a děti 24 %.

„Přitom právě přes Chorvatsko prochází uprchlíci, kterým Maďarsko odmítlo vstup,“ dodává odborník Jan Schroth z české kanceláře Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). „Bylo by velmi překvapivé, kdyby právě přes přechod Zákány procházela zcela jiná struktura uprchlíků, než byla registrována na celé Balkánské cestě,“ doplňuje Schroth.

Mít čísla za období, které zmiňujete, přímo z Maďarska je navíc velmi složité, protože od té chvíle, co se maďarská vláda rozhodla být pouze tranzitní zemí a směřovat uprchlíky hlavně pryč ze svého území, je přestala registrovat. K uzavření hranice v Röszke mezi Maďarskem a Srbskem, kudy proudilo nejvíce uprchlíků, pak došlo v polovině září. „Už pět dní před uzavřením hranice v Röszke nikdo z uprchlíků nebyl registrován, potom už také ne,“ uvádí Zuzana Lenhartová, jedna ze dvou hlavních koordinátorů dobrovolnické pomoci z ČR, která v září byla na místě.

„V Röszke po uzavření hranic odvezli vlakem směr Rakousko lidi, co právě přišli, i lidi, kteří už v táboře byli několik dní. Všechny bez registrace,“ pokračuje Lenhartová.

Právě během registrace (která se v jednotlivostech v různých zemích liší) uprchlíci opět uvádějí hlavně jméno, datum narození a zemi původu. Jejich vyplněnou kartu si pak policie ukládá v kopii. To se i podle zpráv v tuzemských médiích v Maďarsku neděje minimálně od 10. září 2015, jak už např. 11. září uvedl Český rozhlas ve svém článku Přes Maďarsko procházejí tisíce uprchlíků, policie je přestala registrovat.

Proto Vás žádáme, abyste nám odkryl zdroj svých dat přímo z přechodu Zákány, případně zvážil jeho relevanci vzhledem k výše uvedeným informacím. V době, kdy lidé velmi citlivě reagují na jakékoli informace o uprchlících, je nutné tak velký rozpor v číslech osvětlit. Podhodnocení počtu uprchlíků z válečných oblastí i podhodnocení počtu žen a dětí posiluje (jak ukazují mnohé průzkumy) v české společnosti strach, a do debaty o uprchlících vnáší negativní emoce, kvůli nimž ve výsledku není možná racionální diskuse o řešení uprchlické krize.

Děkujeme za odpověď.

S pozdravem Tým Faktus

 

 

Reakce

05. 11. 2015
Příspěvek pana předsedy Fialy na Facebooku byl zprávou z návštěvy daného místa, nikoliv úsudkem či komentářem k celkovému národnostnímu složení migrantů, kteří v posledních měsících míří do Evropy. Zmíněná informace se týkala konkrétního období na konkrétním místě (přechod Zákány na maďarsko-chorvatské hranici) a pocházela od příslušníků maďarské hraniční policie a zástupců dobrovolnických organizací, kteří s uprchlíky na místě komunikovali a poskytovali jim zdravotní pomoc a asistenci při transferu do Rakouska.
Záměrem nebylo srovnávat ani vyvracet Vaše argumenty založené na situaci na maďarsko-srbském přechodu Röszke nebo na statistikách jiných neziskových organizací, případně chorvatské vlády.
S pozdravem
Petra Fojtíková
tajemnice předsedy ODS