Člen předsednictva SPD, místostarosta Všechlapů u Nymburka

Počet výroků: 1

Další zprávy jsou z německých nemocnic a zdravotnických zařízení, kde je údajně stále přeplněno a hlavně pacienti z afrických zemí navštěvují tato zařízení s různými závažnými a exotickými nemocemi…

Člen předsednictva druhé strany Tomia Okamury SPD a místostarosta Všechlapů u Nymburka Radek Rozvoral má ohledně migrace zcela jasno – může za ni kancléřka Merkelová. Němcům pak zbyly jen oči pro pláč a migranty přeplněné nemocnice. Fakt?

Dopis

27. 01. 2016

Vážený pane místostarosto,

se zájmem jsme si přečetli váš text s titulkem Nepřipusťme, aby nadrženost imigrantů obtěžovala v budoucnu i naše ženy! publikovaný na Vašem blogu na Idnes.cz. Za projekt Faktus, který se zabývá ověřováním výroků politiků, jež mohou mít potenciál vyvolávat nenávist, bychom Vám chtěli položit několik otázek a podělit se s Vámi o zjištění, která jsme získali.

V závěru textu tvrdíte, že situace v německých nemocnicích je tristní kvůli vážně nemocným imigrantům. Přesně jste napsal:

„Další zprávy jsou z německých nemocnic a zdravotnických zařízení, kde je údajně stále přeplněno a hlavně pacienti z afrických zemí navštěvují tato zařízení s různými závažnými a exotickými nemocemi, na které nemá žádný Evropan vytvořené protilátky, takže pokud se začnou mezi stávající společností přenášet, má se veškeré zdravotnictví a všichni občané opravdu na co těšit.“

V Německu o žádných přeplněných nemocnicích neví

„V tuto chvíli nevidíme žádné nebezpečí pro populaci,“ uvedl pro časopis Apotheken Umschau před třemi měsíci specialista Andreas Gilsdorf z Institutu Roberta Kocha (RKI), německého spolkového ústavu pro kontrolu a prevenci nemocí. A dodal, že tvrdé podmínky, které panují na cestě, migranty oslabují, takže jsou náchylnější k nemocem. Nicméně vznik větších ohnisek závažných nemocí je nepravděpodobný. A to i přesto, že migranti často přicházejí ze zemí s nefunkčním zdravotním systémem a nebývají proočkováni. V Německu je populace ale očkováním chráněna (pokud chce).

Nemoci, kterým čelí uprchlické tábory v Německu, jsou především ty v Evropě známé – v současnosti je to především chřipka, kterou se nakazili až v Evropě. RKI vydává každé pololetí bulletin sledovaných nemocí. Ten za 2. pololetí roku 2015 ještě není přístupný, ale pokud srovnáme prvních 19 týdnů roku 2014 se stejným obdobím loňska, dostaneme u nemocných chřipkou tato čísla: 6793/76641.

Pokud mají odborníci obavy z některých nemocí, pak jsou to tyto: v Evropě vymýcená dětská obrna a cizokrajná horečka Lassa Listed a tyfus (výskyt v Německu za prvních 19 týdnů roku 2014: 17, za prvních roku 19 týdnů 2015: 22)

Také podle německého lékaře Tankreda Stöbeho, který tři týdny pracoval na záchranné lodi Lékařů bez hranic a viděl, v jakém stavu migranti přicházejí, platí, že v Německu není důvod k obavám. „Fyzicky na tom příchozí nejsou dobře, ale se závažnými nemocemi jsme se setkali velmi zřídka. Převážně jsou to mladí lidé v relativně dobré kondici,“ popsal Stöbe pro Apotheken Umschau.

Nemoci, které uprchlíky trápí nejčastěji, a kterými by se případně mohl nakazit zdravotnický personál, jsou tyto: spalničky, neštovice, nemoci gastrointestinálního traktu, svrab a chřipka.

Onemocní neočkování – třeba spalničkami

Co se týká výskytu spalniček, loni Berlín na začátku roku zažil epidemii. Spalničky se začaly šířit z komunity srbských a bosenských migrantů, kteří často kvůli válce v bývalé Jugoslávii nebyli očkováni. Vzhledem k tomu, že je v Německu očkování doporučené (nikoli povinné) spalničkami se nakazilo více než 2000 lidí za výše zmíněné období, rok předtím onemocnělo pouze 137 lidí.

Nemoci, na které je třeba brát zvláštní zřetel, jsou pak malárie (nepřenáší se z člověka na člověka) a tuberkulóza (prvních 19 týdnů roku 2014: 1592 nemocných, prvních 19 týdnů roku 2015: 1788), u které podle RKI „akutní riziko šíření není velké, ale riziko nákazy existuje“.

Žádná z námi zjištěných informací tedy neodpovídá vašemu tvrzení o německých nemocnicích přeplněných africkými migranty, kteří trpí závažnými a exotickými nemocemi. Protože jste ve svém výroku uvedl slovíčko „údajně“ usuzujeme, že jste si také nebyl jistý svým informačním zdrojem. Pokud nám napíšete, v jakém německém městě, případně v jaké nemocnici k Vámi popisované situaci dochází či z jakého zdroje jste tyto informace čerpal, rádi je ověříme.

Těšíme se na vaší reakci a loučíme se s Vámi slovy českého odborníka na cestovní medicínu profesora Jiřího Berana: „V dnešní době globalizace jsou i původci velkých nemocí rozšířeni v podstatě všude stejně. “

Děkujeme za pozornost.