Uprchlíci NEzapálili tábor v Srbsku, ani NEnapadli policii

Facebooková stránka Evropo, povstaň/Europe Arise zveřejnila video, které mělo zobrazovat požár v uprchlickém táboře v Srbsku. Video zachycuje ale úplně jinou situaci, dávno před poslední migrační vlnou.

20161101

1. Faul: zatajení místa a času

Post z 16. října kromě videa obsahuje i následující text: „HNUS !! Nepokoje v Srbsku – „uprchlící“ nejdříve napadli policii, která střežila uprchlický tábor a poté podpálili sklady s oblečením, jídlem a zdravotnickými potřebami. Prý pro ně distribuovaná pomoc nebyla dostatečně dobrá a kvalitní.“ O konkrétním místě a času samozřejmě ani slovo, protože, co kdyby někoho náhodou napadlo použít vyhledávač. Totální absence jakýchkoli detailů.

2. Faul: zneužití jiného videa

Video je k dohledání na Youtube. Administrátoři Evropo, povstaň pouze odstřihli úvodních 8 vteřin. Právě na začátku září rudé písmo „najaci pozar na koniku kamp 1“ a zveřejnil jej DJ Musa – Podgorica 2010. Konik je předměstí hlavního města Černé Hory Podgoricy. Pod videem je dále informace, že se jedná o požár z roku 2012, publikováno bylo 24.7. 2012.

3. Faul: zneužití jiné situace

Jen dva dny po zveřejnění videa vyšel článek na anglicky psaném zpravodajském webovém portálu Balkaninsight. Ten informuje o protestech stovek Romů po požáru ve svépomocně vybudovaném uprchlickém táboře na předměstí Konik. Převážně Romové v chýších postavených z odpadového materiálu žili 13 let. V podstatě od té doby, co uprchli z území dnešního Kosova kvůli válce. Policie předpokládá, že požár vznikl neopatrností některého z 850 obyvatel provizorního tábora. Červený kříž narychlo poskytnul 90 stanů. Romové se ale rozhodli zahájit demonstrace, aby černohorské úřady donutily zabývat se jejich situací. Zprávu o neutěšené situaci na předměstí Podgoricy zpracovalo i tuzemské médium Aktuálně.cz.