Švédská TV NEradí sexuálním násilníkům z řad uprchlíků, aby se vymluvili na náměsíčnost

Švédská klasika, tam by žánrově spadal hoax, který šíří známý tuzemský dezinformační web. Podle něj už ve Švédsku zastánci migrantů nevědí, co by a tak si vymysleli – sexsomnii. A tvrdí, že s náměsíčností jako obhajobou je úspěšná téměř třetina obviněných ze znásilnění.

hoax1

Hoax na Eurabii s titulkem Švédská TV radí sexuálním násilníkům z řad migrantů, aby se vymluvili na náměsíčnost… odkazuje na  anglicky otitulkovanou reportáž Sveriges Television (SVT). Důvěryhodný zdroj ale informuje o něčem jiném.

1. Faul: do reportáže přidáme uprchlíky

Ačkoliv se v anglických titulcích úryvku z reportáže ani jednou neobjeví slovo imigrant či uprchlík, v  článku o délce jednoho obsáhlejšího odstavce kraluje. Lukáš Lhoťan, jeho autor, dnes bývalý muslim a bojovník proti islámu, zmíní obě slova dohromady pětkrát. A pro potřeby svého textu si je jednoduše doplní.

2. Faul: upravíme statistiky

Reportáž se zabývala výstupy stanice Sveriges Radio, která přezkoumala 18 případů znásilnění z let 2010 až 2016, v nichž se obvinění bránili, že si činu nebyli vědomi, protože při něm spali. Deset z nich bylo osvobozeno, pět právě na základě námitky, že to není vyloučeno. Naproti tomu Lhoťan už píše v podstatě o epidemii sexsomnie: „Podle švédské televize se tato „obhajoba“ ve Švédsku akceptuje u 5 případů znásilnění z 18.“

3. Faul: otočíme motivaci švédského média

Zatímco Lhoťan píše, že televizní stanice „radí“ násilníkům, tak SVT informuje o ověřování radia Ekot, kterému se právě tento způsob obhajoby zdál podezřelý. Proto novináři oslovili i amerického odborníka na sexsomnii Carlos H. Schencka z Minnesotské Univerzity. Ten uvedl, že ve všech pěti zmíněných případech je podle něj obhajoba sexsomnii nejen irelevantní, ale i nesprávná. Globálně se za celé 21. století eviduje 53 případů sexsomnie.