Nudisté v Německu NEmají zákaz koupání bez plavek, aby neurazili obyvatele nového centra pro uprchlíky

Venku sice mrzne, ale tuzemské „internety“ se zase rozehřívají hoaxem, že němečtí nudisté se kvůli uprchlíkům musejí obléknout. Prý to hrozí členům saského více než sto let staré naturistického spolku v Moritzburgu.

hoax2

Zpráva o zákazu nahého koupání v kempu v Moritzburgu kvůli vzniku střediska pro uprchlíky se opět před pár týdny začala šířit na tuzemských sociálních sítích. Kauza, která vznikla díky zkreslujícímu článku v bulvárním deníku Bild, už je ale dávno přežitá i vysvětlená.

1. Faul: Absence kontextu

Jakkoli článek na Eurodeníku obsažně cituje Bild, který s kauzou v červnu přišel, kontextu dodává ještě méně než toto německé bulvární médium. Spolkové sdružení bazénů a koupališť rozeslalo před prázdninami svým členům pokyny pro návštěvníky v několika jazycích. Vyhláška měla především informovat migranty o pravidlech chování běžných v těchto zařízeních. Jeden z bodů se týkal i oděvu, ve kterém je pouze možné se v těchto zařízeních koupat, tedy v plavkách, bikinách, burkinách a dalších koupacích úborech. Nikoli například ve spodním prádle či běžném oděvu. Tyto pokyny se dostaly do rukou i personálu 111 let starého naturistického spolku v Moritzburgu, který zde spravuje vlastní kemp. Novináři německého Bildu neváhali a zeptali se jich, jak to s nimi v souvislosti s novou vyhláškou bude, když jim teď ještě poblíž mají postavit uprchlické středisko. Budou se muset koupat pouze oblečení? Odpovědi návštěvníků a pokladní zveřejnili a  samozřejmě byly pobouřené a naštvané.

2. Faul: Absence vyjádření naturistického Spolku

V den, kdy článek zveřejnil tuzemský Eurodeník už na Facebooku už na sociálních sítích bylo známo vyjádření Spolku, v němž se mimo jiné uvádí, že nikdo naturistům dodnes nezakazoval jejich kulturu a nic nenasvědčuje skutečnosti, že by tomu mělo být jinak. Pravidla se týkají zděných veřejných koupališť nikoliv naturistických kolonií a to poslední, co by Spolek chtěl, je, aby byl zneužit pro kampaň politické strany Alternativa pro Německo (AfD). V té době už Spolek varoval své členy, aby s novináři raději nemluvili a zakázal médiím vstup na svůj pozemek. Na tento odpor k novinářům narazil i Faktus. Když jsme do Spolku zavolali, dozvěděli jsme se sice, že následující sezóna bude probíhat podle stejných pravidel jako ta minulá, ale citovat zaměstnankyni nesmíme. Pomozme si tedy článkem ze Sächsische Zeitung, který se kauze obšírně věnoval jen pár dnů po Bildu a který Spolek zveřejnil na svém Facebookovém profilu, takže se dá předpokládat, že s ním souzní. Zde předsedkyně Spolku Kerstin Richter říká, že Spolek je rodinný sportovní klub a určitě nemá nic proti uprchlíkům. Zároveň odmítá podporu AfD, která už mezitím stihla vyvěsit billboard na pomoc naturistům.

hoax2b3. Faul: Naprosto jiný závěr

Než článek na Eurodeníku přejde k obligátnímu výčtu kriminálních případů spáchaných migranty, nezapomene poznamenat, že nudisté sice budou moci chodit nadále v areálu kolonie nazí, ale pouze v blízkosti klubu. Situace je ale opačná. Pozemek, na kterém bude z bývalého dětského domova zbudováno uprchlické centrum, neměl přístup k jezeru. Spolek mu tedy kus svého pozemku zapůjčil, teď si jej bere zpět a ze státní pokladny bude pro větší bezpečnost nudistů (sami ji vyžadují) postavena zástěna, která hranice pozemků jasně určí.