Muslimové NEatakují vánoční strom

Vánoční hoaxy patří mezi nejoblíbenější a aspirují na jednu z dalších tradic svátků klidu a míru v Česku. Po roční pauze sezónu otevírá video s muslimy „útočícími na vánoční strom“.

 

hoax3

 

„Dnes útočí na naše symboly, zítra na naše životy,“ i s těmito slovy je sdíleno krátké video, na kterém muslimové lezou po vánočním stromku a sundávají dárky. Realita je ale poněkud jiná.

1. Faul: zatajení místa

Klasický podfuk s nedostatkem detailů, protože ty by mohly prozradit, jak to vlastně bylo. Video se šíří na zahraničních sítích s komentáři, které tvrdí, že pochází z USA či Švédska. Místo se mění podle lokálního kontextu a daných událostí. V české verzi má už pak jasný titulek: Muslimové slaví ŠVÉDSKÉ VÁNOCE. Na Západě ale video natočeno nebylo. Jeho první verzi nacházíme na Youtube 4. ledna 2016 i s uvedením místa. Jedná se o nákupní centrum v Káhiře.

2. Faul: dezinterpretace situace

Video zjevně z mobilního telefonu zachycuje pravděpodobně muže,  kteří lezou na obrovský a hojně nazdobený vánoční strom. Tomu přihlíží dav, v němž je sem tam k vidění nejen muslimský šátek ale i Santova čepička. Sundávají z něj balíčky a ty podávají do davu. Strom se nekácí, jak by bylo nasnadě, naopak zůstává pevně stát. Z toho už začátkem roku někteří uživatele sociálních sítí a ověřovatelé hoaxů usuzovali, že se jedná o reklamní akci nákupního centra. Někteří z nich si vzpomněli na své národní zvyky. Ve skandinávských zemích je běžné, že se 13. ledna kolem vánočního stromu tančí, pak se k němu vrhnou děti a mají povoleno strhat z něj všechny sladkosti a ozdoby. Celý zvyk je zakončen vyhozením stromu z okna nebo spálením v kamnech. Nejedna vánoční ozdoba přitom skončí na zemi.

1596861_1514134955479371_831461961_n10919103_805375252868347_1756402334_n

3. Faul: ignorace konzumu

Podiv nad tím, proč by egyptské nákupní centrum slavilo západní Vánoce, není na místě. Na jeho facebookovém profilu najdeme množství fotek z oslav letošního Halloweenu i loňských Vánoc. Například fotografii s úpravou vchodových dveří do tvaru vánočního stromu lajkovalo více než dva tisíce lidí, nechyběl Santa Claus ani perníčky. Jde o jednoduše byznys stejně jako v Evropě či USA.

bvan