NEjedná se o halal kuře

Někdy se z vtipu stane hoax. Jak si jinak vysvětlit, že jsou lidé ochotni sdílet fotografii chlazeného kuřete s popiskem „Vyrobeno a baleno v České republice pod dohledem: Islámské komunity v Berlíně“? A i přes dvě vyvrácení kolegů z fact-check projektů tento starý „dobrý“ hoax o halal kuřeti šířit opět letos v listopadu?

 

hoax4
Před více než dvěma lety se fotografie baleného kuřete s etiketou částečně v arabštině a nápisem halal šířila po sociálních sítích s textem, který tvrdil, že tento produkt je k mání v řetězcích Billa. „Rádi bychom uvedli na pravou míru informaci týkající se halal kuřecího masa a ujistili naše zákazníky, že v prodejnách BILLA neprodáváme žádné halal potraviny,“ uvedlo PR oddělení Billy pro fact-checkery z Hoax.cz. Přibližně rok předtím sice řetězec v 6 prodejnách v Praze halal potraviny nabízel, po protestech zákazníků je ale prodávat přestal. Etiketa tehdejších produktů ale byla úplně jiná.

1. Faul: Upravíme fotku

Původní fotografie byla oříznuta, aby nebylo vidět, že na kuřeti je datum spotřeby 20. 2. 2011. Přece jenom odstup pěti let by přemýšlivější uživatele internetu mohl znejistit, zda se jedná o aktuální kauzu.
2. Faul: Kuře dodala neexistující firma
Dodavatelem halal kuřat má být I.C.G. consultants s.r.o., firma se sídlem v Praze, která zanikla v lednu 2010, tedy dříve než kuře dodala.

3. Faul: Klatovská drůbežárna halal nepoužívá a nepoužívala

Ohradil se i Drůbežárský závod Klatovy, který měl halal porážku provést. „Naše společnost nikdy kuřata nepodřezávala. Ve výrobě probíhá běžná velkokapacitní porážka drůbeže (kuře je omráčeno elektrickým šokem) stejná jako u ostatních konkurenčních firem,“ uvedl zástupce firmy.

4. Faul: Obecné pojmenování

Obecnost názvu „Islámská komunita v Berlíně“, který neoznačuje žádné konkrétní sdružení či instituci, je asi nejvíce zarážející hned na první pohled. Kdo to je a jak v klatovské drůbežárně halal porážku zmíněná „komunita“ kontrolovala? Jsou to všichni muslimové žijící v Berlíně? Sunnité, Alavité či vyznavači súfismus a další nehledě na svou národnost (tureckou, albánskou, iráckou atd.) vytvořili jednu komunitu s halal dohlížitelé? Jedinou odpovědí na tyto otázky je, že žádná „islámská komunita v Berlíně“ neexistuje.

5. Faul: Strašení halal

Halal porážkou jako týráním se straší pravidelně. Realitou podle odborníků ale je, že správně provedená porážka podříznutím je srovnatelná s porážkou elektrickým šokem. „Jinak košer porážka, židovská není podle odborníků nehumánní, neb podříznutí, které provede speciálně proškolený člověk jedním říznutím a tudíž přetnutím velkých cév dojde k okamžitému poklesu tlaku krve a okamžitému bezvědomí. V podstatě to je i principem porážky halal,“ odpověděl Josef Duben ze Státní veterinární správy kolegům z Hoax.cz.