Manipulace: O silvestrovské noci NEřádila muslimská mládež v Berlíně

Antiislámské weby byly letos nespokojené s průběhem oslav Nového roku v Německu. Proto bylo potřeba upravit zprávy k obrazu svému. Především pachatelům přisoudit náboženské vyznání.

Článek vybavený mnoha fotografiemi a videi má popisovat, jak muslimové ve čtvrti Neuköllnu divoce a agresivně slaví Silvestr. A to mimo jiné za použití střelných zbraní.

 

1. Faul: Zneužití reportáže

Tuzemský antiislámský web svá tvrzení dokládá reportáží z německé mutace zavedeného média Vice. Jejich reportér se vydal do Neuköllnu, berlínské čtvrti oblíbené hojně mezi mladými Němci, kde žije vysoké procento přistěhovlaců a jejich potomků, aby zde zaznamenal průběh silvestrovských oslav. Fotografie dokumentují používání zábavní pyrotechniky, což novinář široce kritizuje. Vše pak shrnuje pod dvě slova „efekt oktoberfestu“, který vykresluje jako kolektivní přicházení o rozum napříč národnostmi. Slovo muslim ani islám se v článku nevyskytuje.

2. Faul: Použití střelných zbraní

Hned v prvním odstavci autor textu Zdeněk Chytra, příznivec Islám v ČR nechceme žijící v Německu, tvrdí, že muslimská mládež slavila i za použití střelných zbraní. Na fotografiích použitých z německého Vice jsou zachyceni muži se zbraněmi, jestli se ale jedná o poplašné či střelné zbraně, podle odborníků nelze rozeznat.

Policisté ve čtvrti  Neukölln zasahovali pouze u jedné události s použitím zbraní v období kolem Silvestra. V nahlášeném bytě zabavili nikoliv střelné, ale dvě poplašné zbraně mladíkům, z nichž zvláště jeden se choval velmi agresivně. Dále zabavili hledaný telefon a asi deset granátů.

3. Faul: Všichni pachatelé byli muslimové

Chytra se ve svém článku nerozpakuje tvrdit, že všichni pachatelé byli muslimové. Berlínský Neukölln je přistěhovalecká čtvrť, která se zvlášť v posledních stala díky nízkým nájmům populární u u mladých Němců a expatů, což postupně vedlo ke zvyšování cen bytů a zájmu investorů. Podle statistiky z roku 2010 žilo ve čtvrti 40 % obyvatel s migrantským zázemím (18 % tvořila turecká, arabská a kurdská menšina, 11 % pak Evropané jako Poláci, Srbové, Řekové, 4 % Afričané).