Tým Faktus: Tohle nás čeká? Imigranti NEdělají z Evropy bojiště

Videa na sociálních sítích skvěle fungují. Nějak se občas zapomíná, že všechny informace zprostředkovat nemohou a někdy ani nechtějí. Jako v případě „utajeného“ videa o imigrantech řádících v Paříži.

Nekomentované desetiminutové video zachycuje střety mezi policisty a především muži, kteří demolují na ulici zaparkované vozy, vytrhávají sloupky zábradlí, házejí proti těžkooděncům kameny a vykřikují Palestina! Palestina!. Už toto by možná stačilo k zaváhání, zdali popisek na slovenské webové stránce, kde se tvrdí, že se jedná o nepokoje imigrantů v Paříži spojené s aktuální migrační vlnou (podle data nahrání ze 7.6.2015), je pravdivý. Podívejme se ale na video podrobněji.

1. Faul: Video není aktuální

Stejné záběry (ale s širším kontextem) lze dohledat na Youtube.com už z léta 2014. Vlevo záběr hoaxu, vpravo z videa z roku 2014.

2. Faul: Jedná se o jinou událost

Záběry zachycují střety mezi policií a propalestinskými demonstranty kolem stanice metra Barbès v Paříži. K demonstraci došlo 19. července 2014 po leteckých útocích v pásmu Gazy. Izraelská armáda začala s odvetnými  útoky už 8. července a psala o nich i tuzemská média.  V reakci na ně se ve  Francii okamžitě zvedla vlna demonstrací, které byly v Paříži kvůli napadání synagog postupně zakázány. Zakázána, byť neúspěšně, byla i tato demonstrace. Pochody na podporu Palestiny se ve stejné době konaly po celé Francii, nebo také v Londýně.

3. Faul: Nikoli tajné, ale veřejné

Podle popisku utajené video bylo veřejné už v roce 2014, stejně jako množství článků o francouzských propalestinských protestech, které podobná videa obsahovaly. Zprávy přinesla i zahraniční média.