Jejich ruce NEbyly všude! NEkradli bundy, NEbrali lidem pití, NEházeli lahvemi…

Oslavy loňského silvestra nepřinesly v německých ulicích hromadné sexuální útoky. Přesto se stále objevují články, které tvrdí pravý opak. Neváhají je překládat tuzemská média a jejich pravdivost dokazují nesmyslnými odkazy.

 

Takový hojně sdílený článek s velmi expresivním titulkem „Jejich ruce byly všude! Kradli bundy, brali lidem pití, házeli lahvemi… Z německého tisku postupně leze, co se dělo na silvestra“ se objevil na Parlamentních listech. V něm se píše, že ve Frankfurtu nad Mohanem došlo k hromadnému napadení žen v několika restauracích řetězce Fressgass skupinou asi 50 Arabů.

1. Faul: řetězec restaurací Fressgass neexistuje

K incidentům mělo podle Parlamentních listů dojít „v několika frankfurtských pobočkách restaurace a rychlého občerstvení Fressgass“. Jedná se minimálně o špatný překlad. Fressgass je frankfurtská pěší zóna plná barů a restaurací.

2. Faul: odkaz na původní článek je nesmyslný

Pravdivost svého textu dokládají Parlamentní listy odkazem na zprávu z německého deníku Bild. Pokud ale čtenář klikne na „CELÝ TEXT V NĚMČINĚ ČTĚTE ZDE“, přečte si, jak si užít silvestr.

3. Faul: Článek o útoku byl dementován

Je pravdou, že článek o napadení žen v restauraci se na stránkách deníku Bild na začátku února objevil.  Už  o dva dny dříve, než o něm napsali na Parlamentních listech, deník Welt přinesl zprávu, že se policii hromadný sexuální útok v restauracích na Fressgass nepodařilo ověřit. A nakonec i Bild, který pro jistotu počkal ještě několik dnů, vydal dementi a za text se omluvil. Zde si lze o celé kauze přečíst i v angličtině.