České islamofobní webové stránky jsou drzejší než ty zahraniční. Pokud se jim zdá článek málo úderný, nebojí se přitlačit. Web Islám v ČR nechceme z protestů proti policejnímu násilí ve Francii, udělal počátek občanské války. Stačilo jen hodně faktů vypustit.

1. Faul: absence kontextu

Pouliční nepokoje a demonstrace, o kterých web IVČRN výběrově píše, spustil případ černošského mladíka Théa. Ten byl společně se svými kamarády kontrolován policisty během protidrogového zásahu. Kontrole se bránil, což mělo policisty natolik rozčílit, že jej surově zbili a jeden z nich mu údajně nakonec vrazil obušek do konečníku. Mladík byl se zraněními hospitalizován v nemocnici, kde jej 7. února navštívil i prezident François Hollande. Případ Théo (jak je nazýván médii) na pařížských předměstích opět zapůsobil jako rozbuška a zažehl pouliční nepokoje a demonstrace, kterých se účastnila především anarchistická a antifašistická mládež společně s obyvateli předměstí. Demonstrací se účastnilo podle místa od desítek přes stovky až přes 2000 protestujících.

Tento úvod, příčinu se ale na stránkách IVČRN čtenář nedozví. Naopak je rovnou vhozen do vody: „Francie má prý nyní ve svých městech nasazenou polovinu své armády. Jisté je, že k minimálně 10 000 vojákům během dnešní noci do ulic postižených měst vyslala další plně vyzbrojené posily a spolu s policisty je již nasazeno přes 100 000 mužů. Pro srovnání, francouzská armáda má 117 000 mužů.“ Zdrojem této informace je podle přiložených linků zpráva z německé mutace amerického webu Epoch Times, který je v posledních letech znám především svou protimigrantskou rétorikou. Oproti IVČRN ale Epoch Times hned v první větě přiznává, že tuto informaci má od uživatelů Twitteru. Lépe řečeno od jednoho z nich – Jamese Sendzika. Jak se z muže, který se na Twitteru profiluje jako „Američan. Otec. Pirát.“ stane zdroj zůstává ale záhadou.

Další zdroje, které IVČRN uvádí jsou v jednom případě nefunkční a v druhém se jedná o článek, který zmiňuje zásadní roli aplikace Periscope (umožňující přenášet živá videa přímo na Twitter) při demonstracích a nepokojích ve Francii.

2. Faul: nasazení armády

V žádných z francouzských médií od deníku Le Figaro přes Le Monde po Le Parisien Faktus zprávu o nasazení armády nenašel. Vždy se mluví o velkém množství zasahujících policistů.

Přesto ještě k číslům, které IVČRN uvádí. Francouzská armáda je podle statistik 6. nejsilnější na světě a na tu by byla stovka tisíc mužů (nechme stranou, že jak u francouzské policie, tak armády působí i ženy) málo. Francouzské ozbrojené síly podle poslední zprávy ministerstva obrany čítají 202 964 aktivních osob v regulérních jednotkách a 98 000 četníků a četnic, kteří mohou být v případě potřeby doplněny o více než 60 000 rezervistů.

3. Faul: o případu „v plné míře“ neinformovala česká média

O Případu Théo a reakci, kterou vyvolal ve francouzských ulicích, od počátku informovala tuzemská média, podle IVČRN nedůvěryhodná Česká televize dokonce opakovaně, a to obsáhlejšími texty než oni sami.

Případ Théo je nadále vyšetřován. V jeho boji za spravedlnost jej podpořili nejrůznější celebrity a sportovci. Pozornost protestujících už se ale přesunula jinam k případu šestapadesátiletého Číňana, který byl za nejasných okolností zabit policistou.