Infografika: Nenávist na českých sociálních sítích

Uprchlíci, muslimové, sluníčkáři či homosexuálové? Kdo vedl žebříček nenávisti o letošních letních prázdninách? Podívejte se v naší infografice.

Krátce o metodice

Za nenávistný projev v rámci monitoringu považujeme takové stanovisko, které veřejně vyhrožuje nebo ponižuje skupinu obyvatel definovanou na základě rasy, etnika, náboženského přesvědčení, pohlaví či sexuální orientace, volá po násilných či perzekučních opatřeních vůči těmto skupinám, nebo podněcuje opovržení či nenávist vůči nim.

Pomocí nástroje socialinsider.cz na internetu monitorujeme všechny významné zpravodajské a názorové servery, blogovací platformy, diskuze pod články, diskuzní fóra a sociální sítě včetně Facebooku, Twitteru či Google+. Nástroj je schopen zachytit jen otevřené statusy a příspěvky skupin a jednotlivců.

Slova řadíme do „nenávistných“ či „neutrálních“ skupin na základě jejich statistického výskytu v nenávistném kontextu, který se objevuje ve více než 80 % jejich užití. Výrazy, u kterých je zařazení nerozhodné (mezi názorem a hatespeech) nebo u kterých se mění kontextualizace v čase, nepřiřazujeme na základě předběžné opatrnosti a možnosti dlouhodobých statistik k hatespeech.

Týká se to například výrazů „muslim“ či „Rom“, které se sice většinou objevují v nenávistných příspěvcích, ale jejich užití se v čase mění. Taková slova pak zachycujeme jen ve spojení s jinými výrazy, například „Rom parazit“, které už se společně objevují v kategorii hatespeech. Do hatespeech řadíme také více či méně „virtuální“ skupiny, jako jsou „sluníčkáři“ či „slušnočeši“, která se v drtivé většině objevují v nenávistném kontextu.

Část původně neutrálních, odborných či lidových výrazů jako „sionista“, „ručníkář“ či „homosexuální lobby“ kvůli silnému výskytu ve spojení s nenávistí a konspiračními teoriemi přiřazujeme k hatespeech, ačkoli se místy vyskytují jako názor, postoj či s prvky ironie. V drtivé většině ale ke skupinám přiřazujeme vyloženě hanlivé a urážlivé výrazy a spojení, takže statistika poskytuje minimální možný výskyt nenávisti na českém internetu.

Vývoj nenávistných výroků vůči skupinám WORDCLOUD – velikost slov podle frekvence užití TOP 10 nárůst nenáviděných skupin Nenávistné příspěvky v diskuzích pod články Nenávistné výrazy a spojení v obsahu zpráv Nenávistné příspěvky podle platforem