Jméno:

Miroslav Sládek

Důvod izolace:

Bývalý politik, který ohlásil na počátku roku 2016 svůj návrat. Zakladatel a předseda Republikánské strany Československa, jejíž ustanovující sjezd proběhnul v únoru roku 1990, kde se profilovala jako „radikálně pravicová“ a odmítající spolupráci s komunisty. Nicméně politické body sbírala celá 90. léta především na protiromské rétorice. V roce 1992 získali Republikáni pod jeho vedením ve volbách do Federálního shromáždění ČSFR 6,5 %. V roce 1996 ve volbách do Poslanecké sněmovny České republiky obdržela SPR-RSČ 8,1 %, což stačilo na 18 poslaneckých křesel. Opakovaně neúspěšně kandidoval na prezidenta. Vrací se s programem, který sám jednoduše shrnul: „Raději Rom než přivandrovalec“.

Jméno:

Martin Konvička

Důvod izolace:

Odborník na motýly a nejhlasitější odpůrce islámu v Česku. Zakladatel facebookové stránky Islám v ČR nechceme, která od roku 2009 do svého zablokování v lednu 2016 nasbírala více než 150 000 příznivců. Paralelně Konvička založil spolek Blok proti islámu, jehož je předsedou. Ten v únoru 2016 vstoupil otevřeně na politickou scénu a stal se součástí politické strany Úsvit – Národní koalice. Pod novým názvem Úsvit s Blokem proti islámu se chystá kandidovat v krajských volbách. „A jako vítězové voleb vás, milí muslimové, nameleme do masokostní moučky“ za tento a další výroky na Facebooku z let 2011 až 2014 byl Konvička obviněn v listopadu 2015 z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. V případě odsouzení mu hrozí šestimesíční až tříleté vězení.

Jméno:

Tomáš Vandas

Důvod izolace:

Předseda marginální krajně pravicové strany DSSS, pohrobka Nejvyšším správním soudem rozpuštěné Dělnické strany, která podle soudu ohrožovala demokracii, protože byla ideově svázaná s nacionálním socialismem a neonacisty.  Oba subjekty za v součtu 13 let své existence získaly pouze 5 mandátů v zastupitelstvech malých obcí.  Nenávistnou rétorikou (zvlášť) proti Romům se snaží upoutat média i voliče, což se mu v současnosti dle volebních průzkumů nedaří, a tak přecházejí na nové – antiuprchlické téma.

Jméno:

Adam B. Bartoš

Důvod izolace:

Předseda malé strany NE Bruselu – Národní demokracie (NB-ND), který je znám hlavně jako sepisovatel nejrůznějších seznamů nepřátel. Antisemita a homofob. Otevřeně v roce 2015 vyhrožoval pořadatelům Prague Pride, že pokud akci nezruší, zorganizuje proti ní „tvrdou kampaň“. Prague Pride se podle odhadů policie zúčastnilo nejméně12 000 příznivců, na druhé straně protidemonstrace NB-ND padesátka lidí. Program NB-ND stojí na vystoupení ze všech nadnárodních struktur (EU, NATO…) a navázání pevného partnerství s Ruskem. Na kandidátce do posledních evropských voleb (2014) se vedle členů ultrapravicového hnutí D.O.S.T. objevili i neonacisté a příznivci fašismu. Aktuálním tématem strany jsou samozřejmě uprchlíci a spojencem kapela Ortel, na jejichž popularitě se snaží přiživit. Podle volebních preferencí se jí to ale zatím nedaří.